sobota 2. května 2015

Cestou do Andaluzie

Rudá půda, rota olivovníků, mladinká pšenice a kvetoucí máky... zelená, červená, zelená, červená... tyhle barvy má rád... 

Topoly nastoupeny v řadě, sytě modrá obloha je čechrána chomáčky kumulů a zároveň protkána nitkami cirrů. Jen ten červený šáteček chybí... "We're just two lost souls swimming in a fish bowl..." Ty ledové krystalky se vznáší bez problému tam, kde by se člověk stěží aspoň jednou nadechl... 

Za závojem se schovává Měsíc. Víte, že má Zemi rád? Má, a to hodně! Nespustí z ní nikdy oči, natož, aby se k ní někdy otočil zády. Bože, ten je zamilovaný! A Země? Jej, jak ta se pro něj zdobí! Co si myslíte, světélka měst na noční straně používá jako třpytky na ozdobu, stejně tak jako hurikány jsou kudrlinkami a krucánkami na vzduchovém, svůdně průsvitném kabátku Země. A polární záře? Ta je barevným věnečkem, případně zvonivým nákotníčkem (ano, i na jihu občas protnou oblohu barevná světla). A všechny ty duhy po celé Zeměkouli jsou důkazem toho, o čem i krásná Elizabeth zpívá: "Im pretty when I cry."

A tak hledím na ten Měsíc a říkám si, jak je úchvatné vidět na vlastní oči stopy událostí, díky kterým se teď můžeme rochnit v jezerech, dovádět ve sprše nebo do otevřené pusy chytat sněhové vločky. A taky si říkám, že stačilo málo a nebyli bychom tu možná ani my... Důsledek toho mála jde vidět na jižní polokouli Měsíce... Kdyby to tak Brahe věděl!

A nakonec všeho si uvědomuji, že mířím poprvé do Andaluzie... Jak mi vyprávěla Anetka, ten kus Španělska je vyšíván perličkami Orientu. A jednou takovou perlou, z hudebního světa, je Ya Msafer Wahdak... a tím právě jsem.

Našli jste všechny skryté hudební a astronomické odkazy? Ne? Tak máte dvě možnosti, buď budete ještě chvilku přemýšlet a hledat (zkuste gůgl, docela mu to jde), a nebo se podívejte na další řádky ;)
1) "We're just two lost souls swimming in a fish bowl..." Pink Floyd, Wish You Were Here. Ke stejnojmennému albu se vztahuje i fotografie topolů, před nimiž se vznáší červený šátek.

2) Cirry jsou oblaka tvořena ledovými krystalky ve výšce až 10 km. V takovéhle výšce létají dopravní letadla, je zde velmi nízký tlak a mrazivá zima. Člověk by tak vdechl neuvěřitelně ledový vzduch, ale hlavně, při tak nízkém tlaku by ani nebyl schopen žádného nádechu.

3) Zvonivý nákotníček - polární záře vydávají i rádiové vlny, které si lze naladit na určité frekvenci a tím pádem je můžeme i slyšet. Zní jako všelijaké hvizdy a vrkání. Však si to poslechněte sami zde.

4) "Im pretty when I cry" zpívá Lana del Rey, vlastním jménem Elizabeth. A jak víme, k překrásné duze jsou potřeba slzičky deště.

5) Měsíc nespouští oči ze Země díky vázané rotaci, což je jen a jen důsledek vášnivé lásky :) Jen si vzpomeňte, jak jste byli zamilovaní, hleděli na svou drahou polovičku jako koťátko na klubko vlny a jak jste se kolem ní motali, kamkoliv se pohnula. No tak takhle je na tom Měsíc :) 

6) Tmavá moře na Měsíci jsou pozůstatky po Velkém bombardování, kdy byla sluneční soustava pod palbou asteroidů, které tak donesly na Zemi vodu. Bez nich by zde voda nebyla. A mimochodem, za vše může Jupiter a Saturn, kluci jedni rozverní, ale to už si zkuste dostudovat sami - přijdete na velmi zajímavé věci (třeba například to, že v době, kdy Sluneční soustava byla ještě batolátkem, se Neptun, s velkou pravděpodobností, válel kolem Slunce mnohem blíže, než Uran).

7) Před 66 miliony lety vymřeli na Zemi dinosauři, důvodem byl dopad obrovské planetky. Jenže tato kamikaze planetka byla předtím mnohem větší. Rozpadla se, část spadla na Zemi, vyhubila Rexe a jeho přátelé, a druhá velká část dopadla na Měsíc a vyhloubila kráter Tycho. A z něj se přes Měsíční povrch táhnou provazce paprsků - rozsypaného materiálu po srážce, které lze s použitím malého dalekohledu krásně vidět.

8) Ya Msafer Wahdak je nádherná píseň, ve které se zpívá o osamoceném cestovateli ze Španělska. Jedná se o egyptskou klasickou hudbu, která v sobě obsahuje Španělsko připomínající motivy, a je jednou z nejpůvabnějších skladeb z dob Zlaté éry v Egyptě. A já na ní ráda tančím :) No a jakpak by ne, když je o cestovateli, který přijel, ukradl dívce srdce a zase odjel... Ještě v textu chybí, že má rád zelenou a červenou barvu... 
  

Žádné komentáře:

Okomentovat